06/02/2024

UK/UA Creative Partnerships – нова програма, що підтримує партнерства між мистецькими організаціями Великої Британії та України

У межах нової програми UK/UA Creative Partnerships, започаткованої Британською Радою у співпраці з Українським інститутом, у 2024 році буде підтримано 14 партнерств між мистецькими організаціями України та Великої Британії.
Поділитися

UK/UA Creative Partnerships бере початок з Сезону культури Велика Британія/Україна – однорічної програми, покликаної розвивати та поглиблювати культурний діалог і зв’язки між двома країнами. 

Для того, щоб підтримати розпочату співпрацю між українськими та британськими організаціями, які працюють у сферах культури й мистецтва, у жовтні 2023 року Британська Рада та Український інститут оголосили конкурс серед партнерів Сезону культури. З 30 заявок, які надійшли організаторам, було обрано 14 найсильніших пропозицій. Успішні проєкти представляють різноманіття мистецьких форм – музику, літературу, перформанс, кіно, анімацію, візуальне мистецтво – і відбуватимуться між Великою Британією та Україною до кінця 2024 року. 

“Культурний зв’язок між Великою Британією та Україною є нерозривним. Відносини, започатковані під час Сезону культури Велика Британія/Україна, стали лише початком нового етапу. Навіть в умовах війни, з якою зіштовхнулася Україна, UK/UA Creative Partnerships продовжує будувати мости та сприяти співпраці між нашими кращими креативними талантами. Ці проєкти засвідчують нашу рішучість працювати разом, долати бар’єри та посилювати взаєморозуміння, попри складні обставини. Розпочинаючи цей новий етап, ми усвідомлюємо глибокий вплив, який можуть мати ці різноманітні мистецькі проекти, що усувають розбіжності та сприяють єдності. Ми залишаємося непохитними у своєму прагненні продовжувати цю програму, підтримувати митців та інституції, а також допомагати забезпечувати стійкість та позитивний вплив у ці важкі часи та після них”, – Колм МакГіверн, директор Британської Ради в Україні.

«Український інститут продовжує працювати з Британською Радою заради кращого порозуміння між нашими країнами. Партнерства та колаборації, що виникли впродовж Сезону культури Велика Британія/Україна, тривають, як і прагнення краще зрозуміти одне одного. UK/UA Creative Partnerships — це можливість продовжити існуючі двосторонні проєкти та започаткувати нові, що дозволяє вибудовувати сталі міжінституційні партнерства. В умовах продовження російської агресії проти України довготривалі ініціативи підтримують та дозволяють краще просувати українську культуру у світі», — Тетяна Філевська, креативна директорка Українського інституту.

Зокрема, цього року за підтримки UK/UA Creative Partnerships у сфері кіно та рухомих зображень відбудуться: 

  • Низка показів української класики та сучасних фільмів на фестивальних майданчиках Сполученого королівства Великої Британії та Північної Ірландії. У фокусі програмування проєкту, партнерами якого стали британська організація CINECITY, Національний центр Олександра Довженка та Київський міжнародний фестиваль короткометражних фільмів (KISFF) стоятимуть визначні фігури українського кінематографу, Сергій Параджанов та Олександр Довженко. 
  • У межах Сезону культури Велика Британія/Україна Фестиваль актуальної анімації та медіа-мистецтва LINOLEUM і британський журнал про анімацію Skwigly втілили велику освітню програму, присвячену питанням ментального здоров’я і вигоранню аніматорів і митців, у 2022 році. Цього року вони зосередяться на іншому важливому аспекті освіти – продюсуванні та промоції анімаційних фільмів. Їхній новий проєкт UK/UA Animation Lab надасть змогу трьом українським аніматорам або продюсерам отримати покрові рекомендації від британських менторів для успішної реалізації та просування анімаційного фільму. 
  • Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA та найбільший документальний фестиваль Великої Британії Sheffield Doc/Fest також продовжать співпрацю після Сезону культури. Їхній новий проєкт досліджуватиме у десяту річницю російського вторгнення на Донеччину та спроби анексії Криму, як документалістика та хроніка війни можуть стати джерелом свідчень.
  • Матиме продовження і співпраця між українським онлайн-кінотеатром Takflix та британською медіа платформою Nowness. “Українські таланти на NOWNESS. Сезон 2” – це шоукейс художніх короткометражних фільмів від яскравих українських режисерів, створених під творчим керівництвом команд Nowness та Takflix. У межах проєкту два нових короткометражних фільми пройдуть повний виробничий цикл та будуть представлені на обох онлайн-платформах. Під час фінальної презентації проєкту на Nowness нові фільми будуть об’єднані з двома роботами з попереднього шоукейсу – призером Берлінале “Це побачення” Надії Парфан та “Київські голубники” Михайла Волкова.

У музиці заплановані такі колаборації: 

  • Британське музичне онлайн видання The Quietus, українське онлайн радіо 20ft Radio та медіа про українську сцену та музику Neformat попрацюють над проєктом “Альтернативи: нові голоси з України”. Він передбачає створення і публікацію серії розлогих статей, подкастів і плейлістів, присвячених альтернативній музиці і музичним поглядам з України. 
  • Тим часом ГО “Music Export Ukraine” об’єднає зусилля з музичним фестивалем FOCUS Wales, щоб представити там український шоукейс та українську експертизу під час індустрійної програми у 2024 році. 
  • Шотландський мистецький центр Cryptic та дніпровський Міжнародний фестиваль аудіовізуального мистецтва та нових медіа “Конструкція” започатковують тритижневу резиденцію DNIPRO//GLAGSOW для української саундартистки. Обрана мисткиня зможе зосередитися на дослідженні і створенні нової роботи у шотландському резиденційному центрі Cove Park у березні/квітні 2024 року, а вже у вересні виступити на фестивалі Sonica у Глазго. 

Візуальне мистецтво представлять:

  • Британська організація D6: Culture in Transit, фонд ІЗОЛЯЦІЯ та Ukrainian Environmental Humanities Network продовжать досліджувати владу, видобуток викопного палива та кліматичні дії в постіндустріальних спільнотах України та Великої Британії. Їхній проєкт (Re)Grounding, розпочатий у межах Сезону культури, запросить чотирьох українських митців взяти участь у семінарах, віртуальних резиденціях, виставці робіт і дискусійній платформі. 
  • Ліверпульська Open Eye Gallery та Ukrainian. Photographies проведуть дводенний симпозіум, який має на меті розповісти про історію та різноманітність практик, що формували фотографію в Україні, з особливим акцентом на документальній фотографії та її здатності фіксувати історичні події. Всі події симпозіуму будуть записані та доступні онлайн для подальшого використання.
  • Обравши сільське господарство і місцевість як теми для свого програмування, дніпровська організація “Культура медіальна” та шотландський мистецький центр Hospitalfield запросили українських митців Діану Халілову та Олександра Неселенка взяти участь у проєктах і резиденціях, які відбудуться влітку та восени у Центрі сучасної культури у Дніпр та Hospitalfield у Шотландії. Зокрема, Діана Халілова розроблятиме з місцевими жителями нову ітерацію свого перформанс-проєкту “Громадська кухня”, який торкається соціальних і політичних питань, що виникають навколо зерна в Україні під час війни. Олександру Неселенку буде запропоновано продовжити його дослідження про вплив війни на сільськогосподарський сектор.

У літературі та видавничій справі з’являться: 

  • “Нові голоси з України та Шотландії” – гібридна програма з онлайн подій і двотижневої резиденції у письменницькому центрі Moniack Mhor сприятиме налагодженню співпраці між авторами-початківцями з України та Шотландії та появі нових перекладів українською та англійською мовами. Співкуратори програми – PEN Ukraine, StAnza Poetry Festival і Moniack Mhor
  • “Історії стійкості”PEN Ukraine та English PEN запросять українського письменника написати твір, який задокументує та відзначить історії стійкості окремих людей та спільнот з України. Автору будуть запропоновані консультації для розвитку його роботи, а також одномісячна резиденція у Лондоні. Крім того, за участі автора буде проведена майстерня з розповідання історій для українських біженців та членів діаспори у Великій Британії. 

Cектор перформативного мистецтва побачить продовження проєкту “Говори тілом” від Всеукраїнської асоціації “Платформа сучасного танцю” і британського танцювального та перформативного центру The Place. Об’єднавшись із Tanec Praha (Чехія), вони запропонують групі українських танцюристів кількатижневу резиденцію з майстернями від британських і чеських практиків, що відбуватимуться у квітні 2024 у Празі. Резиденція співпадає з Чеською танцювальною платформою і зустріччю Європейської мережі танцювальних студій, тож обрані митці зможуть розширити свої контакти та побачити нові постановки. 

На перетині різних арт форм працюватимуть Національний центр Олександра Довженка та бірмінгемський мультидисциплінарний фестиваль Flatpack Festivals. Їхній проєкт “Резонанс часу: переосмислення української класики” передбачає створення нового музичного супроводу до маловідомих українських анімаційних фільмів, які зберігаються в архіві Довженко-Центру. Завдяки цьому картини отримають свіжий погляд, а глядачі у Бірмінгемі, де відбудеться прем’єра нових робіт, познайомляться з грайливою та інновативною українською анімацією 60-80-х років. 

“Не дивлячись на те, що останні два роки українські й британські митці існують в абсолютно різних контекстах і переймаються різними проблемами, ми з командою Платформи сучасного танцю продовжуємо розбудовувати нові творчі ініціативи разом з британським центром танцю The Place. Це свідчить про те, що спільні цінності завжди існують поза межами контекстів і культур. Завдяки цьому мистецтво може промовляти до всього світу і в той самий час бути укоріненим в одній з локальних культур у будь-якій його частині”, – прокоментував президент ВГО “Платформа сучасного танцю” Антон Овчінніков. 

“У цей історичний момент культурний плюралізм є метою ліберальних країн по всьому світу. Завдяки тому, що Open Eye Gallery має провідного українського куратора, ми також маємо виняткову можливість налагодити партнерство у Великій Британії та по всій Європі, задовольняючи попит на більш глибоке розуміння української фотографії, історії та культури. Грант UK/UA Creative Partnerships дозволяє нам розвивати партнерство з Британською Радою, започатковане торік, що уможливить проведення симпозіуму, який має на меті не лише розширити погляди культурних практиків, кураторів та науковців, але й разом з “Українськими фотографіями” створити довгострокову мережу, яка підтримуватиме плюралізм у майбутніх програмах”, – зазначила Сара Фішер, виконавча директорка Open Eye Gallery.

За новинами проєктів можна стежити на сторінках згаданих організацій або у соціальних мережах Британської Ради та Українського Інституту.

Facebook: @BritishCouncilUkraine, @UkrainianInstitute
Instagram: @uabritish, @ukrainian_institute
X/Twitter: @UA_Institute

Також Вас може зацікавити…

Ми використовуємо як власні, так і сторонні файли cookie, щоб персоналізувати веб-контент, аналізувати відвідування нашого веб-сайту та налаштовувати рекламу. Деякі з цих файлів cookie необхідні для функціонування веб-сайту. Більш детальну інформацію можна знайти в нашій політиці щодо файлів cookie.